Click here

Rozpoczęła misję w Polsce i odwiedziła szkołę w Nowym Sączu!

włącz . .

blog

Konsul Generalna Słowacji Zlata Šipošová skradła serce młodzieży Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, 2 czerwca 2023

Po spotkaniu z nową Konsul Generalną Słowacji w Krakowie wszyscy byli zgodni: taki powinien być dyplomata! Konsul Generalna Słowacji w Krakowie Pani Zlata Šipošová przybyła w piątek 2 czerwca 2023 do Zespołu Szkól Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu w towarzystwie delegacji z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakład Filologii Słowackiej Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ reprezentowali: dr Aleksandra Hudymač, dr Miroslava Kyselová i dr Rafał Majerek.

Niezwykle sympatyczne spotkanie Pani Konsul oraz pracowników naukowych słowacystyki z młodzieżą Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego pozwoliło przypomnieć i uświadomić sobie, jak bliskie są nasze więzi z nieodległą Słowacją i jak atrakcyjne może być podjęcie studiów i zaplanowanie życia i pracy w zjednoczonej z Polską w Unii Europejskiej Słowacji. Przeurocza, bezpośrednia i uśmiechnięta Pani Konsul, choć po placówkach w Austrii, Niemczech i Szwajcarii przybyła do Krakowa dopiero cztery miesiące temu, przemawiała już do licealistów po polsku i chętnie odpowiadała na zadawane z sali pytania.
W tym czasie, gdy młodzież uczestniczyła w zajęciach z wykładowcami z UJ (lektorat języka słowackiego i rozmowa o literaturze słowackiej) Pani Konsul Zlata Šipošová w towarzystwie Pani dr Aleksandry Hudymač z wielkim zainteresowaniem zwiedzały korytarze, nowoczesną restaurację oraz sale tematyczne Zespołu Szkól Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.

Dyrektor Bogusław Kołcz zaprezentował gościom Przytulisko dla Książek w Sali Tradycji im. Jerzego Leśniaka, szkolną Małą Galerię, Izbę Lwowską im. dra Jerzego Masiora oraz Salę filmową. Pani Konsul z zachwytem oglądała obrazy i reprodukcje w galerii, brała do ręki kilkusetletnie starodruki zgromadzone w szkolnym Przytulisku dla Książek, przyglądała się eksponatom w Izbie Lwowskiej i słuchała opowieści dyrektora Kołcza o prowadzonej w szkole edukacji patriotycznej, kulturalnej i wychowaniu przez sztukę.

Na zakończenie pobytu w Zespole Szkół Akademickich Pani Konsul znalazła także czas na spotkanie z najmłodszymi uczniami Akademickiej Szkoły Podstawowej i uczestniczyła w lekcji przyrody. Prócz wielu pamiątek z historii miasta i szkoły dyrektor Bogusław Kołcz przekazał Pani Konsul sądeckie miody z Firmy Huzar, szkolnego misia-absolwenta oraz przyjętą z wyraźnym wzruszeniem historyczną plakietkę "Wzorowy uczeń". Bliskie i bezpośrednie relacje uczniów z Panią Konsul oraz nawiązane kontakty z pracownikami UJ obie strony zadeklarowały z wielką przyjemnością kontynuować po wakacjach we wrześniu.

Dziękujemy!

Lokalizacja