Click here

Sympatyczna Konsul Słowacji po raz kolejny w Zespole Szkół Akademickich w Nowym Sączu

włącz . .

blog

W czwartek 14 marca 2024 w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu po raz drugi złożyła wizytę Konsul Generalna Słowacji w Krakowie Pani Zlata Šipošová.

Serdeczne spotkanie z dyrektorem Bogusławem Kołczem, nauczycielką języka niemieckiego mgr Renatą Skowron i młodzieżą Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego utrwaliło przyjazne więzi między szkołą, Konsulatem Słowacji i Instytutem Filologii Słowiańskiej UJ, nawiązane 2 czerwca i 1 grudnia 2023 w Nowym Sączu i Krakowie.

W czasie spotkania z młodzieżą Konsul Generalna Słowacji w Krakowie Pani Zlata Šipošová chętnie opowiadała o swojej pracy, drodze do dyplomacji i misji popularyzowania kultury i edukacji słowackiej w Polsce. Uczniowie pytali również o politykę międzynarodową Słowacji, jej stosunek do wojny rosyjsko-ukraińskiej, a także o perspektywy związane z poprawą stanu dróg łączących Polskę ze Słowacją, czym kiedyś zawodowo zajmowała się także Pani Konsul.

Dyrektor Bogusław Kołcz zaproponował Pani Konsul Zlacie Šipošovej stworzenie w budynku szkoły małego konsulatu Słowacji w Nowym Sączu, na wzór szkolnego Zakątka greckiego, który uczynił wielkie wrażenie na Gościu. W najbliższych miesiącach w Zespole Szkół Akademickich pojawi się wystawa promująca kulturę i walory turystyczne Słowacji, przygotowana przez Konsulat w Krakowie.

Pani Konsul Zlata Šipošová przekazała na ręce dyrektora Bogusława Kołcza Encyklopedię kultury słowackiej oraz materiały książkowe o więziach historycznych i kulturalnych łączących Polskę i Słowację. Samorząd szkolny obdarował Panią Konsul miodami regionalnymi firmy Huzar i pamiątkami z Nowego Sącza, który stał się nowej Pani Konsul jeszcze bliższy.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie, Droga Pani Konsul!

Lokalizacja