Click here

W gabinecie Kołcza dzieją się cuda!

włącz . .

blog

Poloniści - entuzjaści o tej chwili marzą. W uruchomionym w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu Przytulisku dla Książek dzieją się cuda. Jak prorokował w 1986 roku Czesław Miłosz, książki nigdy nie zginą i będą żyły: "Niby lśniące kasztany pod drzewem jesieni" - dotykane przez uczniów i pieszczone, stare książki ożywają na nowo!

W czasie pierwszych, planowanych w projekcie Przytuliska spotkań ze starymi książkami, odwiedzający gabinet dyrektora Bogusława Kołcza uczniowie z autentycznym zainteresowaniem przeglądają podawane im wiekowe karty, ze zdumieniem rozszyfrowują na pierwszych stronach stare rzymskie daty wydania i druku, nabierają szacunku dla kilkusetletnich, jak się przekonują - trzymanych w rękach - woluminów, próbują odtworzyć i uszanować ich możliwe, na pewno burzliwe koleje losu.

Opowieści dyrektora w Przytulisku dotyczą pracy wydawców, drukarzy, introligatorów, rodzaju wykorzystywanego w dawnych księgach papieru, ich oprawy, zawartości, ekslibrisów, odręcznych zapisków na stronie tytułowej i w środku.

Stan zachowania książek dowodzi troski ich kolejnych właścicieli, poświadcza przebieg historycznych wydarzeń, które mogły na nich odcisnąć swe piętno. Spotkanie w Przytulisku daje młodym czytelnikom szansę zweryfikowania znajomości języka łacińskiego, niemieckiego, francuskiego i angielskiego, rozszyfrowywania dawnych czcionek i znaków graficznych, poznawania archaizmów językowych i dawnych zasad wydawania i popularyzowania arcydzieł. Porównując przykłady pięknych edycji dzieł wieszczów, tych wydawanych przed wojną i tych, które masowo zostały wydane po wojnie, uczniowie z zachwytem doceniają sztukę edytorską drukarzy sprzed wieków. W kontakcie z fachowo i serdecznie przez polonistę Bogusława Kołcza przytulanymi książkami, w osobistym kontakcie z przekazywanymi im - jak relikwie w ich dłonie - starodrukami uczniowie z Akademickiej Szkoły Podstawowej i Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego zaczynają na powrót doceniać papierowe, starannie wydawane książki.

Serce rosło wiekowemu Bogusławowi Kołczowi, gdy eBookowa młodzież pod jego okiem chłonęła zapach trzystupięćdziesięcioletnich starodruków, gdy na jego oczach dotykała palcami skórzanych grzbietów, przytulała dotykane przez dwieście i trzysta lat skórzane i pergaminowe karty. Gdy po prostu czytała i dawała tym starym, opuszczonym książkom życie. Przytulisko dla Książek w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego od pierwszych chwil zdaje na co dzień egzamin. Zachęcamy przyjaciół szkoły do powierzania nam starych przedwojennych woluminów. Znajdą wśród nas najlepsze miejsce. Trzymane w kącie w domu - wyjdą znowu na świat. Znajdą w mądrej i ambitnej szkole swoje drugie życie.

W programie Teleexpress Extra w TVP Info w poniedziałek 19 grudnia 2022 pojawił się materiał zrealizowany w Przytulisku dla Książek w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu. Dyrektor Bogusław Kołcz opowiadał o idei przywracania życia ofiarowanym i gromadzonym w szkole starodrukom na lekcjach języka polskiego w kontakcie z kolejnymi pokoleniami czytelników, a także odradzania idei czytelnictwa wśród obecnych uczniów w kontakcie z pięknymi edycjami sprzed wieków. W migawce ze szkoły widzowie w Polsce mogli zobaczyć zgromadzone w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego stare książki, spośród których te najdawniejsze liczą 350 lat.

Warto dodać, że kolejna - po Izbie lwowskiej, Sali Tradycji, Małej galerii, Sali filmowej, Sali sensorycznej - sala tematyczna tworzona przez dyrektora Bogusława Kołcza w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu robi furorę wśród humanistów i przedstawicieli mediów. O Przytulisku dla Książek powstały w ciągu kilku tygodni programy Regionalnej Telewizji Kablowej, Radia Kraków, wiadomości w portalach informacyjnych w sieci, a z dyrektorem Bogusławem Kołczem, młodzieżą i ofiarodawcami umówieni są kolejni dziennikarze i reporterzy telewizyjni.

Radością Bogusława Kołcza jest zainteresowanie, jakim cieszą się ofiarowane dla Przytuliska książki wśród dzieci i młodzieży w szkole. Za Czesławem Miłoszem w Szkole Chrobrego chcemy, by stare książki były nadal na półkach.

Dotykane, pieszczone trwać będą!

TVP Kraków, Radio Eska, Radio RMF MAXX - kolejne media chwalą Przytulisko dla Książek w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, 21 grudnia 2022. W środę 21 grudnia 2022 w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu gościli kolejni dziennikarze, szeroko relacjonujący powszechnie chwaloną inicjatywę dyrektora Bogusława Kołcza, która ma na celu ocalić przed zniszczeniem i zapomnieniem stare książki. Reporterzy rozmawiali z twórcą Przytuliska dla Książek, ofiarodawcami starych książek, dr Janem Serwinem, przewodnikiem PTT Wojciechem Lippą oraz licealistami: Emmą Garuti, Oliwią Kożuch i Jakubem Janikiem.

Dyrektor Bogusław Kołcz prezentował zgromadzone w Przytulisku dla Książek i przekazywane pod swoją opiekę stare woluminy, i opowiadał o fascynującym odbiorze tych książek przez dzieci i młodzież.

Zajęcia z biblioterapii w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu mają szansę przedłużyć starym książkom życie oraz powstrzymać zanikające zainteresowanie wielką literaturą wśród młodego pokolenia czytelników.

Wszystkim bibliofilom wspierającym Przytulisko dla Książek w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu - dziękujemy!

Lokalizacja