Click here

Magdalena Kościółek druga w Polsce w olimpiadzie historycznej. Brawo!

włącz . .

blog

- Historię zawsze lubiłam. Coraz bardziej mnie ona fascynuje – przekonuje Magdalena Kościółek, uczennica Liceum Akademickiego w Nowym Sączu, tegoroczna laureatka XLIV Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej, która w tym roku odbywała się w Gdańsku. Magda zajęła w tej olimpiadzie drugie miejsce w Polsce. Uzyskała 96 na sto możliwych punktów. Do pierwszego zabrakło jej jednego punktu.

Magda, mieszkanka Piwnicznej-Zdroju, choć jest w drugiej klasie liceum, to w kieszeni ma już indeks uprawniający ją do studiowania wybranego przez nią kierunku humanistycznego.  Cztery lata temu jeszcze, jako uczennica Gimnazjum Akademickiego odbierała nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie historycznym „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma", zorganizowanego przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” i II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu. 

Była najlepsza wśród gimnazjalistów. Swojej historycznej pasji nie zarzuciła. W tym roku, jak burza przeszła przez eliminacje okręgowe Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej i - nie wiedzieć kiedy - znalazła się w jej finale.

Magda trafiła do grupy finalistów, którzy wybrali historię nowożytną. Właśnie ta epoka historyczna, spośród innych najbardziej przypadła jej do gustu.

Podobnie, jak inni finaliści musiała zmierzyć się z częścią pisemną i ustną olimpiady. Na część pisemną organizatorzy przewidzieli trzy godziny zegarowe.

- Pytania były przygotowane pod wybraną epokę – opowiada Magda. – Pisałam na temat wojny trzydziestoletniej i jej następstw. W tym samym dniu czekała nas jeszcze analiza źródeł. Na czym to polegało? Otrzymałam tekst źródłowy dotyczący Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, który należało przeanalizować i odpowiedzieć na cztery pytania, w tym dwa związane ściśle z interpretacją tego źródła. Następnego dnia była część ustna.

Każdy z uczestników losował dwa pytania i odpowiadał na nie przed komisją. Magda wylosowała pytania dotyczące wojny siedmioletniej oraz gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej. Odpowiadała również na pytanie, zadane przez jednego z członków komisji dotyczące jednej z ośmiu lektur z jej epoki, które Magda musiała przeczytać przygotowując się do olimpiady.

O tym, że zaszła tak wysoko i została finalistką olimpiady dowiedziała się następnego dnia podczas uroczystej gali, na której ogłoszono zwycięzców.

Magdalena Kościółek uzyskała 96 punktów na sto możliwych. Zabrakło jej jednego punktu, aby uplasowała się na pierwszym miejscu. Wyprzedził ją uczeń z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie.

Madzia ma już w kieszeni indeks uprawniający ją do studiowania wybranego przez nią kierunku humanistycznego.

- Idąc na galę liczyłam po cichu, że zostanę wyczytana wśród laureatów, ale nie spodziewałam się, że zajmę tak wysokie miejsce – dodaje. -  Kiedy usłyszałam swoje nazwisko radość mieszała się z niedowierzaniem. Ze swojego sukcesu bardzo się cieszę, bo nie spodziewałam się tak wysokiej lokaty. Wiem, że w zdobycie indeksu włożyłam naprawdę sporo pracy. To nie jest tak, że człowiek przysiądzie do historii, bo startuje w olimpiadzie. Historię trzeba kochać i uczyć się jej systematycznie. W moim przypadku zdało to egzamin. Historia zawsze mnie fascynowała.  

blog

Magda „połknęła bakcyla” historycznego dzięki nauczycielom historii, którzy pokazali jej, że historia nie musi być nudna. Do startu w olimpiadzie namówiła ją nauczycielka historii Bogumiła Gleń-Balicka.

W przyszłym roku Magdę czeka matura, a potem? Dziewczyna nie ma jeszcze sprecyzowanych planów, jaki kierunek studiów wybierze.

Warto dodać, że jest ona również stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Jej średnia ocen z przedmiotów wynosi 5,4.

- Jak to robię? (śmiech). Nie jestem absolutnie „molem książkowym”. Znajduję czas na kino, teatr, spotkanie się z koleżankami i kolegami. Uczę się systematycznie. Po prostu każdy musi znaleźć dla siebie złoty środek – kwituje.

W tegorocznej XLIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Kancelarią Sejmu RP wzięło udział 113 uczniów, z których 39 uzyskało tytuł laureata.

artykuł pochodzi z portalu: sadeczanin.info

 

Lokalizacja